Értetlenkedéseim a Szőke Tiszával kapcsolatban
A mai nap megtudtuk, hogy a Szőke Tiszát az egyik korábban már menteni szándékozó civil csoport vette meg „értékmentés” céljából. A körvonalozódó terv megegyezik a Zoltán Gőzös Közhasznú Társaság 2002-es tervével, vagyis egy új hajót építenek felhasználva a régi egyes részeit, valamint megtudtuk az MTI hírből, hogy „amíg a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal nem nyilatkozik arról, hogy mely részeket veszik védelem alá, nem tudják aláírni az adásvételi szerződést. A nyertesek nem tudják átvenni a tulajdonukat, nem kezdődhet meg a hajótest mentése sem.“
A leírtakból néhány dolog zavaros számomra, biztos bennem van a hiba.
Most akkor valaki lenyúlta a Zoltán Közhasznú Alapítvány ötletét? Hiszen ez az ő tervük volt. Ki volt a tettes? TIT HME, aki gyűjtésben partner volt? Vagy a Magyar Hajózásért Egyesület? De hisz ők szorosan együttműködnek az alapítvánnyal, hiszen ismerjük a Sopron motoros példáját? Hát akkor? Akkor lehet, hogy a Zoltán Közhasznú Alapítvány áll a hajó vásárlása mögött? De hisz ő nekik csak 140 ezer forint jött össze, az is csak a pályázat lezárta után. Most akkor ki vette meg és kinek?
Miért is nem lehet aláírni az adásvételt? Na, már megint egy kérdés! A hajó jelen pillanatban ideiglenes védelem alatt áll, tehát az örökség védelemről szóló 2001. évi LXIV. törvény 86. §-a alapján az államnak elővásárlási joga van, ezt az elővásárlási jogot 10/2006. (V. 9.) NKÖM rendelet 22. § tovább szabályozza. E passzus 4. bekezdése a következőket mondja:
„Árverés útján történő értékesítés esetén az árverési hirdetményben az árverés szervezője, a kereskedő (bizományos, végrehajtó) köteles a védettség tényéről és annak jogkövetkezményeiről tájékoztatást adni, és az árverés időpontja előtt legkésőbb 15 nappal a Hivatalt értesíteni. Amennyiben a Hivatal képviselője élni kíván az állam elővásárlási jogával, az árverésen a leütés után haladéktalanul köteles nyilatkozni.”
Tehát a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal gyorsan fog dönteni, hogy igény tart-e a hajóra vagy sem. Ha nem tart rá igényt, akkor semmi sem gátolja őt tulajdonszerzésben és elkezdheti a mentést, persze egyeztetve a Hivatallal. De hát akkor miért kenik a Hivatalra, hogy, amíg nem döntenek, nem tudják menteni a hajót? Mi ez? Így akarják befolyásolni a Hivatalt?
Nem szaporítom a kérdőjeleket. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tudja a dolgát, ismeri a törvényeket, hisz mind ott van a weboldalán. Tény, hogy érdemben nem tudja vizsgálni a hajót és így nehezen tud dönteni. Segíteni kellene, nem újjal mutogatni rájuk.
Kárpáti Zoltán (értetlenkedő)
2012, május 31st
Zoltán.
Teljesen igazad van.Még mindig olyan érzésem van ,mintha valaki vagy valakik azon mesterkednének,hogy a hajó kohóban végezze.De vajon miért????Érti ezt valaki.A KÖHI, reméljük,hogy nem adja ki a kezéből az elővásárlási jogát,mert akkor a hajóból csak ócskavas lesz.Ezt viszont az emberi jóérzés,és erkölcs nem engedheti meg.
2013, január 28th
A fémfelvásárlók komoly összeget adnak érte.