Balmazújváros városháza
Balmazújváros városháza
A főtér északnyugati sarkán épült meg 1911-ben Balmazújváros városképi jelentőségű műemléke, a városháza. Az épület helyén korábban egy 1833-ban épült földszintes klasszicista stílusú városháza állt, ennek a helyére Paulovics Pál 1908-ban tervezet eklektikus, klasszicista és szecessziós elemekből álló új városházát.
Az új kétszintes épület két szárnyra bontható, egy reprezentatívra, amely a Kossuth Lajos térre néz, és egy letisztult formavilágúra, amely a Dózsa György utcára néz. A két épületrészt egy íves kiképzésű, a szomszédos falszintektől beljebb elhelyezkedő sarokrész, illetve az épületet horizontálisan tagoló párkányok kötik össze. A Dózsa György utcai rész 11 osztott klasszikus ablakokkal tagolódik vertikálisan. A fő homlokzat pedig 3+3+3 tengelyű, alul a középső árkád íveit utánzó boltíves ablakokkal, felül a középső rész kivételével a másik szárny szögletes osztott ablakai kaptak helyet. A két oldalsó falsikon a középső emeleti ablakok egy íves kiugrással törik meg a fal monotonitását. Az itt lévő hármas ablak felet népi ornamentikával díszített domborművek találhatóak.
Az épület középső tengelyében, a három boltívvel osztott árkád felett, klasszikus, konzolos erkélyt láthatunk. A második szinten a boltíves ablakok között és felett pedig tulipántos épületdíszítmény figyelhetünk meg. Az emeleti középső ablak fölött egy tatár-kori bélyegző által ihletett városcímer áll, zöld pajzs alapon, kék mezőben egy túzok, amely három szál búzakalászt tart. A túzok szabadságot, a búzakalász pedig a város fő megélhetési forrását, a mezőgazdaságot jelképezi.
Balmazújváros városháza tágabb környezete
Fényképek